Z ulicy Kolejowej do Biblioteki Narodowej: Elżbieta Stefańczyk o sobie, Sieradzu i nie tylko

Z ulicy Kolejowej do Biblioteki Narodowej: Elżbieta Stefańczyk o sobie, Sieradzu i nie tylko

Ostatnie w 2007 r. zebranie zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sieradza odbyło się we wtorek, 18 grudnia, w czytelni Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Żwirki i Wigury 4. Połączono je z dofinansowanym przez Urząd Miasta Sieradz spotkaniem z rodowitą sieradzanką Elżbietą Stefańczyk, wicedyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Z_ulicy_Kolejowej_do_Biblioteki_Narodowej

W rozesłanych zaproszeniach napisano m.in., że Elżbieta Stefańczyk z domu Bulińska urodziła się w Sieradzu, maturę uzyskała w Zduńskiej Woli, zaś studiowała w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczęła w ośrodkach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej. Wicedyrektorem Biblioteki Narodowej, gdzie pracuje od 1993 r., została w roku 2006. Ponadto od 2005 r. jest przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, zaś od 2007 r. członkiem Rady Pozarządowych Organizacji Kulturalnych przy ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

Grudniowe spotkanie w jej rodzinnym mieście rozpoczęło się uroczyście od powitania przez b. dyrektorkę sieradzkiej biblioteki Krystynę Brodowską. Bardzo ciepło powitał ją też, ks. proboszcz Marian Bronikowski, dziękując za skuteczne wsparcie starań o środki na renowację sieradzkiej kolegiaty oraz za tworzenie w Warszawie dobrego klimatu dla załatwiania sieradzkich spraw. Potem już mówiła pani dyrektor Stefańczyk.

O pochodzących z Łasku rodzicach, których wojenna zawierucha rzuciła do Sędzic, gdzie ojciec dostał nakaz pracy na stacji kolejowej.  O swoim dzieciństwie przy ul. Kolejowej w Sieradzu i pierwszych latach nauki w Szkole Podstawowej Nr 1, którą ukończyła w 1965 r. O lekcjach francuskiego pobieranych u sióstr Urszulanek. O pasterkach w kolegiacie, procesjach Bożego Ciała wokół rynku i piekarni Majchrzaka przy ul. 15 Grudnia. Wspomniała maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli i swoje studia w zakresie bibliotekoznawstwa, które dały jej wszechstronną informację o stanie wiedzy we wszystkich dziedzinach nauki. Mówiła o zrzeszającym ponad 8,5 tys. członków Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich oraz o Bibliotece Narodowej.  Książnica ta, zatrudniając ponad 1000 osób, nie tylko gromadzi i udostępnia swoje ogromne zbiory, ale także prowadzi szeroką działalność naukową i wydawniczą a w lutym 2008 r. obchodzić będzie swoje 80-lecie.

Miłe spotkanie zakończył prezes TPS Marek Nieradko, dziękując pani dyrektor Elżbiecie Stefańczyk za pamięć o rodzinnym mieście i życzliwe wspieranie ważnych dla Sieradza spraw. W spotkaniu tym, oprócz już wymienionych osób uczestniczyli także m.in. Marek Jędras, Danuta Kierocińska, Michał Kłos, Jerzy Kowalski, Sławomir Kołodziejczyk, Mirosław Paszkowski, Jerzy Rybczyński, Zofia Sobczak, Ryszard Stasinowski i Mirosława Szymańska.       (jar)